.

Torbiele trzustki

Coraz częściej słyszy się o przypadkach występowania torbieli trzustki. Jest to dolegliwość, która może stanowić zagrożenie dla życia, ponieważ może uszkodzić tętnice lub doprowadzić do zapalenia otrzewnej. Czym właściwie są torbiele trzustki, jakie są ich objawy, przyczyny i jak wygląda typowe leczenie?

Co to jest torbiel trzustki

Torbiele na trzustce to charakterystyczne zbiorniki tworzące się w obrębie tego narządu i wypełnione płynem. Mogą być one zlokalizowane w obrębie głowy, trzonu lub ogona trzustki. Wyróżnia się dwa rodzaje torbieli: rzekome oraz prawdziwe. Rzekome otoczone są tkanką łączną natomiast prawdziwy torbiel na trzustce ma ścianę zbudowaną z nabłonka. 

Przyczyny powstawania

Wśród przyczyn powstawania torbieli wymienić można kilka czynników. Rzekome torbiele powstają najczęściej na skutek powikłań ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki. Czasem także torbiele mogą być spowodowane urazami brzucha oraz zmianami pooperacyjnymi w tej części ciała.  

Torbiele prawdziwe mogą powstawać w wyniku poszerzenia przewodu trzustkowego. Może to mieć miejsce na przykład w wyniku powikłań związanych z guzem nowotworowym w obrębie trzustki. Torbiele prawdziwe mogą być także wynikiem zwężenia przewodu trzustkowego. 

Objawy torbieli na trzustce

Najmniejsze torbiele są trudne do wykrycia przy pomocy objawów, ponieważ rozwijają się praktycznie bez nich. Można wykryć je między innymi przez badanie USG. Większe torbiele mogą natomiast powodować różne objawy w obrębie przewodu pokarmowego. Do najczęstszych z nich należą: brak apetytu, nudności, wymioty, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, a także utrata masy ciała. 

Typowe leczenie

Leczenie torbieli trzustki nie zawsze przebiega tak samo. Bardzo dużo zależy zarówno od rodzaju, pochodzenia, położenia oraz wielkości torbieli. Małe torbiele należy po prostu obserwować przy pomocy USG. Istnieje bowiem duża szansa, że w przeciągu 4-6 tygodni wchłoną się one samoistnie.  

W przypadku, gdy torbiel się nie wchłania zaleca się drenaż, czyli odprowadzenie zawartości torbieli. Jeśli nie jest to możliwe należy zastosować leczenie chirurgiczne.

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.