.

 

Przerzuty raka trzustki

Rak trzustki to jeden z najbardziej niebezpiecznych nowotworów złośliwych. Zwykle rozwija się u pacjentów powyżej sześćdziesiątego roku życia. Nawet wykryty we wczesnej fazie, jest bardzo trudny do leczenia, jego diagnozę bardzo utrudnia fakt, że większość objawów jest niespecyficznych. Rak z przerzutami do wątroby to końcowa, zaawansowana faza choroby, gdy powrót pacjenta do zdrowia jest już mało prawdopodobny.

Nowotwór trzustki z przerzutami - rola trzustki w organizmie

Trzustka to narząd zlokalizowany w tylnej części jamy brzusznej, tuż za żołądkiem. Jej przeciętna wielkość wynosi około szesnastu centymetrów. Gruczoły zlokalizowane w trzustce odpowiadają za produkcję soku trzustkowego i hormonów, takich jak na przykład insulina. Tym samym trzustka pełni istotną rolę w procesie trawienia białek, cukrów i trzustki. Zaburzenia trzustki mogą prowadzić do rozwoju wielu chorób, np. cukrzycy.

Rak trzustki przerzuty

Leczenie raka trzustki jest trudne i bardzo skomplikowane. Wybór odpowiedniej metody postępowania uzależniony jest od stopnia rozwoju choroby. Gdy nie ma przerzutów, możliwe jest całkowite wyleczenie pacjenta poprzez przeprowadzenie radykalnej operacji chirurgicznej (procedura Whippla, dystalna lub totalna pankreatektomia), podczas której następuje częściowe lub całkowite usunięcie trzustki wraz z przyległymi narządami: częścią żołądka, dwunastnicy, węzłami chłonnymi.

Rak trzustki z przerzutami do wątroby

Życie bez trzustki jest możliwe, jednak często zabieg ten wiąże się z konsekwencjami w postaci rozwinięcia się wielu ciężkich chorób, takich jak cukrzyca. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy występują przerzuty. W takiej sytuacji operacja usunięcia trzustki już nie pomoże, przy przerzutach bardzo trudno jest wyciąć wszystkie zaatakowane tkanki. Sytuacja, gdy przerzuty rozwinęły się w odległych organach, takich jak na przykład wątroba, otrzewna czy płuca, jest już nieodwracalna. W celu leczenia raka trzustki z przerzutami do wątroby stosuje się chemioterapię. Jest to metoda, która polega na podaniu choremu drogą dożylną leków, które atakują komórki raka. Chemioterapia wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi, osłabieniem, utratą włosów, wymiotami i mdłościami. Rak z przerzutami bardzo często prowadzi do śmierci pacjenta. Zastosowanie leczenia może jednak znacząco wydłużyć życie i spowolnić rozwój choroby. Chemioterapia stosowana bywa również w leczeniu paliatywnym, co powoduje możliwość przedłużenia życia pacjenta i zwiększenia jego komfortu.

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.