.

 

Profilaktyka raka trzustki

Nowotwory w tym rak trzustki, są jedną z najpowszechniejszych oraz najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Chociaż leczenie nowotworów czyni postępy, wciąż najważniejszym czynnikiem wpływającym na szanse wyleczenia chorego, jest wczesne wykrycie raka.

Profilaktyka raka trzustki polega głównie na badaniu krwi. Badanie trzustki z krwi polega na analizie jej składu pod kątem obecności markerów nowotworowych. Te markery to CEA, CA 125, CA 242 oraz najważniejszy CA 19-9. Profilaktyka raka trzustki, jest szczególnie ważna w przypadku osób starszych. Rak trzustki, atakuje osoby w starszym wieku. Około dziewięćdziesiąt procent zachorowań, zdarza się po siedemdziesiątym piątym roku życia. Na ryzyko zachorowania narażone są głównie osoby palące papierosy, otyłe oraz chore na cukrzyce.

Do czynników powodujących wzrost ryzyka, należy również genetyka. Jeśli ktoś w naszej bliskiej rodzinie chorował na raka trzustki, jest bardziej prawdopodobne, że ta choroba spotka i nas. Warto wówczas zrobić profilaktyczne badania genetyczne w celu określenia ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy trzustki (badania mutacji genu CDKN2A). Takie badania można wykonać odpłatnie w specjalistycznym laboratorium (omijamy skierowania, oczekiwania i kolejki), zamawiając przez internet zestaw do pobrania śliny jako materiału genetycznego (również unikamy kolejek i oczekiwania - ale badanie jest odpłatne) albo starając się o bezpłatne badania dzięki uzyskaniu skierowania od lekarza rodzinnego - w tym przypadku możemy spodziewać się kolejek i terminów ale unikamy właśnie opłat.

Leczenie raka nigdy nie przebiega tak samo. Zależy głównie od stopnia zaawansowania choroby, organizmu chorego oraz samego jej przebiegu (w każdym przypadku trochę innym). Do metod, których skuteczność nie została w stu procentach potwierdzona, zalicza się stosowanie witaminy B17. Witamina B17 znana również pod nazwą amigdalina, jest składnikiem nasion wielu gatunków roślin. Do takich zalicza się na przykład migdały czy morele. Witamina B17 tak właściwie nie jest witaminą. Jest to związek chemiczny z grupy glikozydów.

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.