.

Objawy raka trzustki

Trudność w diagnozowaniu raka trzustki wynika głównie z niespecyficznych objawów, mogących przypominać inne, mniej groźne dla zdrowia i życia chorego schorzenia. Diagnostyka w obecnej chwili wymaga przeprowadzenia szeregu badań, które często są trudne do wykonania ze względu na położenie tego narządu w ludzkim organizmie.

https://www.youtube.com/watch?v=vFaSe_QyyjU - objawy raka trzustki - zobacz video!

W przypadku raka trzustki ból jest jednym z objawów, które stają się zauważalne dopiero w momencie znacznego rozwoju choroby. Często dzieje się to wskutek nie tyle objawów bólowych samej trzustki, co ucisku tego narządu na inne narządy w jamie brzusznej. Lekarze uważają, że w większości przypadków pierwszy okres rozwoju raka trzustki jest w zasadzie bezobjawowy – mowa tutaj o czasie, który trwa od rozwoju pierwszych komórek ze skłonnościami nowotworowymi aż do momentu, gdy choroba daje pełne objawy. Co więcej, okres ten może trwać nawet kilka do kilkunastu lat.

Dodatkowo występujące objawy raka trzustki w momencie, gdy choroba staje się ujawniona, to przede wszystkim spadek masy ciała, problemy ze skórą oraz z trawieniem, w tym zarówno biegunki, jak i zaparcia, czy odczuwalne, przewlekłe zmęczenie. Jak widać, objawy te nie różnią się bardzo od oznak wielu innych schorzeń, dlatego zazwyczaj rak trzustki diagnozowany jest w dość rozwiniętym stadium, gdy inne diagnozy okazują się mylne. Co więcej, objawy te podobne są również do objawów przewlekłego zapalenia trzustki, dlatego tak istotne jest wykonanie biopsji oraz różnicowanie podczas diagnozy.

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.