.

Co oznacza ból trzustki?

Przy pojawieniu się dolegliwości bólowych trzustki warto każdorazowo zasięgnąć opinii lekarza, który zleci dodatkowe badania. Wbrew pozorom rak trzustki jest tylko jedną z chorób, którym może towarzyszyć ból tego narządu; dodatkowo, taki objaw często pojawia się po kilku tygodniach czy miesiącach innych objawów ze strony zaburzenia pracy trzustki.

Jeżeli ból trzustki pojawił się nagle i nie ustępuje po spożyciu leków przeciwbólowych, a także towarzyszą mu inne objawy, jak np. skąpe wymioty, niemożność wypróżnienia, wysoka gorączka, wizyta u lekarza niezbędna jest natychmiast. Zazwyczaj objawy te oznaczają ostre zapalenie trzustki – chorobę, która w bardzo gwałtownym przebiegu może zakończyć się nawet szybką i bolesną śmiercią chorego. Niezbędne jest jej leczenie szpitalne, jako że w trudnych przypadkach i przy braku poprawy stanu zdrowia niezbędne będzie przeprowadzenie operacji. Choroba ta rozwija się bardzo szybko, w połowie przypadków wskutek znacznego upojenia alkoholowego, rzadziej w przypadku osób z przewlekłymi, nieleczonymi chorobami układu żółciowego.

Nieco inne objawy daje przewlekłe zapalenie trzustki, które jest również chorobą powodującą nieodwracalne zmiany w budowie, a co za tym idzie, również w pracy trzustki. W tym przypadku objawy bólowe zwykle nawracają i trwają powyżej doby. Znaczące jest, że pojawiają się zazwyczaj ok. 30 minut po posiłku. Dodatkowymi objawami przewlekłego zapalenia trzustki są zwykle silne swędzenie skóry, biegunki o charakterze tłuszczowym, spadek masy ciała i rozwój cukrzycy, początkowo w stadium ukrytym. W dużej mierze choroba ta powodowana jest regularnym spożywaniem alkoholu oraz czynnikami genetycznymi. Wymaga leczenia, jako że może prowadzić do całkowitego zaniku funkcji trzustki.

Drugi podział klasyfikuje dwa główne rodzaje nowotworów trzustki: te, które pojawiają się w warstwie zewnątrzwydzielniczej, czyli odpowiedzialnej za produkcję soku trzustkowego i funkcje trawienne, a także te, które pojawiają się w warstwie wewnątrzwydzielniczej, odpowiedzialnej z produkcję hormonów. Pierwszy typ obejmuje ok. 95% przypadków wszystkich nowotworów trzustki. Najczęstszym jego przykładem jest gruczolakorak trzustki. Wśród mniej popularnych nowotworów zewnątrzwydzielniczych wyróżnia się również torbielakogruczolaki, jednak tutaj występuje ich kilka rodzajów, z czego tylko typ surowiczy pozostaje zazwyczaj łagodny w przebiegu. W przypadku guzów opartych na części wewnątrzwydzielniczej mamy do czynienia z guzami neuroendokrynnymi o różnym stopniu złośliwości oraz różnych formach leczenia. Najpopularniejsze są tutaj guzy insulinowe oraz gastrynowe, mające związek z zaburzeniem wydzielania hormonów i komórek w trzustce.

Leczenie w dużej mierze zależy od umiejNiestety, zdarza się również, że ból trzustki oznacza nowotwór –wówczas stanowi jednak dopiero jeden z objawów. Co więcej, często pojawia się w momencie, gdy szanse chorego na wyleczenie drastycznie spadają. Wynika to z faktu, że objawy raka trzustki są bardzo trudne do zdiagnozowania i połączenia z tą właśnie chorobą, jako że mogą występować także przy innych schorzeniach, niekoniecznie związanych z tym organem.

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.