.

Choroba nowotworowa jest jedną z najtrudniejszych chorób dla organizmu, zarówno pod względem fizjologicznym, jak też psychicznym. Człowiek chorujący na nowotwór doświadcza szeregu bardzo nieprzyjemnych objawów, a także wielu trudnych emocji, z których jedną z najbardziej dominujących jest lęk. Do ogólnego złego samopoczucia dołącza się jeszcze jeden silny objaw - jest nim ból. Ból może być symptomem tego, że coś złego dzieje się w organizmie, może być też objawem przewlekłym, towarzysząc człowiekowi każdego dnia.

Rodzaje bólu nowotworowego

Chorując na raka, doświadcza się różnego rodzaju bólu. Ból przewlekły dotyczy większości osób chorujących, u niektórych z nich jest on w ogóle pierwszym objawem choroby, u innych bywa skutkiem podjętego leczenia. Ból jako skutek uboczny pojawia się na przykład po operacjach chirurgicznych, po chemioterapii oraz radioterapii. Poza tym ból przewlekły to przypadłość osób będących w terminalnej fazie choroby nowotworowej. Niestety, w ostatnich tygodniach życia, ludzi chorujących na raka często boli dosłownie wszystko. Szczególnie silny ból odczuwa się w przypadku raka przełyku, raka piersi, czy raka kości.

Ból przebijający w chorobie nowotworowej

Poza tym, że osoba chorująca na nowotwór może doświadczać przewlekłego bólu, mogą pojawić się również epizody bardzo silnego, ostrego i gwałtownie narastającego bólu, mającego charakter napadowy. Jest on nazywany bólem przebijającym. Chociaż stosunkowo szybko przemija, przez pacjentów oceniany jest jako ból o dużym nasileniu, co oznacza, że dla organizmu wyniszczonego chorobą jest on zjawiskiem wyjątkowo dotkliwym. Co ważne, ból przebijający może pojawić się nawet wtedy, kiedy pacjent jest pod opieką lekarzy i zażywa silne leki przeciwbólowe. Pomimo wysokich dawek leków, może pojawić się zatem nagły atak bólu przebijającego.

Leczenie bólu nowotworowego

Chociaż mówi się, że cierpienie uszlachetnia, z pewnością zawsze wtedy, gdy człowiekowi można uśmierzyć ból, należy to robić. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy ból sam w sobie nie jest już sygnałem, że dzieje się w organizmie coś złego, a jest po prostu stałym towarzyszem osoby, która jest już świadoma swojej choroby. W przypadku terapii bólu, u osób chorujących na nowotwór stosuje się naprawdę różne leki. Mogą to być niesteroidowe leki przeciwzapalne i paracetamol. Mogą to być leki opioidowe, w tym te o słabszym działaniu (na przykład kodeina albo tramadol), albo te o bardzo silnym działaniu (w tym morfina i metadon). Leczenie silnymi lekami opioidowymi musi być zawsze pod kontrolą lekarza, gdyż chyba nikomu nie trzeba przypominać, że środki te mają bardzo silne działanie uzależniające.

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.