.

Rak trzustki – leczenie

Podstawowym leczeniem raka trzustki jest leczenie operacyjne. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze, tylko około 20% chorych, u których zdiagnozowano raka, ma na tyle wczesne stadium nowotworu, aby operacja była zabiegiem leczącym. Nie u wszystkich jednak, głównie ze względu na wiek i stan zdrowia, zabieg operacyjny można wykonać bez ryzyka powikłań. Co więcej, trzustka położona jest w trudno dostępnym miejscu jamy brzusznej, co dodatkowo utrudnia przeprowadzenie operacji. Niemniej jednak, jedyne dające efekty leczenie raka trzustki to operacja, która może obejmować albo wycięcie kawałka trzustki z dwunastnicą, albo resekcję jedynie odcinka trzustki, albo usunięcie całości narządu z przylegającą do niego dwunastnicą.

Poczytaj wywiad na temat leczenia raka trzustki - http://www.polskatimes.pl/artykul/3605745,prof-piotr-wysocki-rak-trzustki-to-najtrudniejszy-nowotwor-do-leczenia-nie-daje-zadnych-objawow,id,t.html

Prócz leczenia operacyjnego wykonywane jest również leczenie wspomagające. Przede wszystkim jest to chemioterapia oraz radioterapia, która w obecnym czasach daje już nieco większe efekty. Współcześnie stworzono nowoczesne metody leczenie dodatkowego raka trzustki, które pozwalają na zwiększenie okresu przeżywalności osób po operacjach, jednak nadal w Polsce metody te są trudno dostępne.

Dodatkowo, jeśli usunięciu uległa cała trzustka, niezbędna jest suplementacja hormonów trzustkowych, które od tej pory nie są tworzone w organizmie. Niejednokrotnie wymagane jest również ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi oraz radzenie sobie z wtórną cukrzycą.

W niektórych przypadkach w opiece paliatywnej wykonuje się zabiegi operacyjne, które mają przynieść choremu ulgę. Dotyczą one przede wszystkim zabiegów z wykorzystaniem narzędzi endoskopowych, jak również wszelkich operacji mających na celu np. udrożnienie kanału trzustkowego albo usunięcie nadmiaru żółci. Prócz tego u chorych na tym etapie podawane są także leki przeciwbólowe, a w niektórych przypadkach stosuje się chemioterapie. Ma to podnosić komfort pacjentów chorych nieuleczalnie, a także zwiększać długość ich życia.

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.