.

Choroby trzustki - przyczyny i objawy

 

Trzustka odpowiada za dostarczanie do jelita cienkiego enzymów, dzięki którym możliwe jest trawienie węglowodanów, tłuszczów i białek. Ponadto reguluje poziom glukozy we krwi, produkując odpowiednie hormony. Pierwsze objawy problemów związanych z trzustką można pomylić z niestrawnością, jednakże charakterystyczny jest ból w górnej części jamy brzusznej, który promieniuje w stronę pleców. Jakie są przyczyny schorzeń trzustki i po czym poznać, że owy narząd zaczął szwankować? 

Trzustka objawy choroby  

Choroby trzustki mogą dotyczyć całego narządu lub jednej z dwóch części. Stosunkowo często spotykaną przypadłością jest ostre zapalenie trzustki, której przyczyną mogą być schorzenia dróg żółciowych, nadużywanie alkoholu, niektóre leki oraz urazy jamy brzusznej. Choroba ta objawia się nagłym i silnym bólem w nadbrzuszu, nudnościami i wymiotami, gorączką, przyśpieszonym biciem serca, napięciem powłok brzucha, zaczerwienieniem skóry twarzy, żółtaczką i zaburzeniami świadomości. 

Przewlekłe zapalenie trzustki jest schorzeniem przyczyniającym się do postępowego i nieodwracalnego zniszczenia tego narządu. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby przewlekle stosujące leki i nadużywające alkoholu oraz borykające się z nadczynnością przytarczyc, przewlekłą niewydolnością nerek, wrodzonym zapaleniem trzustki czy też nawracającym ostrym zapaleniem trzustki. Przewlekłe zapalenie trzustki objawia się przewlekłym bólem w nadbrzuszu, który promieniuje do pleców, co wzmaga się po spożyciu obfitego posiłku czy też alkoholu. Innymi symptomami są wzdęcia, wymioty, biegunka, niedożywienie, utrata masy ciała, wyniszczenie organizmu, nietolerancja pokarmów tłuszczowych i cukrzyca. 

Rak trzustki

Wcale nie tak rzadko odnotowuje się przypadki raka trzustki, a szczególnie gruczolakoraka w głowie trzustki. Charakterystyczne dla tego nowotworu jest to, że dotyka najczęściej mężczyzn oraz daje wczesne przerzuty drogą naczyń krwionośnych i chłonnych. Niestety przyczyny powstawania tego schorzenia nie są jeszcze do końca poznane, jednakże prawdopodobieństwo wystąpienia raka trzustki zwiększa się w przypadku palenia papierosów, spożywania alkoholu, otyłości, cukrzycy i przewlekłego zapalenia trzustki. Rak trzustki jest bardzo trudny do zdiagnozowania we wczesnym stadium, gdyż nie daje objawów. Łatwo pomylić je z objawami przewlekłego zapalenia trzustki typu utrata apetytu, wymioty, nudności, biegunka, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, chudnięcie, bóle pleców i w nadbrzuszu. W późniejszym stadium pojawia się żółtaczka i możliwe staje się wyczucie powiększonego pęcherzyka żółciowego przez powłoki brzucha, co nazywa się objawem Courvoisiera.

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.